Antonelli és a Ferrari lehet a Mercedes veszte
A 2010-es években a Red Bull egy nagyon kreatív megoldást talált ki arra, hogy agyondominálják a mezőnyt: kell egy baromi gyors autó és egy jó időmérős pilóta, aki majd mindig pole-ban lesz és 20 mp-vel megnyer minden futamot. Ezzel sokszor a kocsi rengeteg hiányosságát kompenzálni lehetett. És mivel Sebastian Vettel egy korszakos tehetség volt, így annyira jól működött a dolog, hogy legtöbbször az előnytelen ürestankos időmérős taktika is belefért, mert egyszerűen olyan gyorsan olyan nagy előnyt autózott ki a majdnem üres kocsival a német, hogy majdnem mindegy volt, mit csináltak a többiek.
A Mercedesnek aztán nem volt szüksége ilyesmire, nagyon betaláltak a szabálymódosításokkal, ahogy a 2021-2024-es Red Bull is egy minden téren kiváló konstrukció lett. A Vettelék féle elképzeléshez a McLaren tért vissza először és 2025-ben építettek egy olyan autót, aminek egy célja volt: pole-ba kerülni, majd 30 mp-vel nyerni.
Az egész ötlet arra épült, hogy Norris egy top időmérős pilóta, és zsebben is a vb-cím. Csakhogy a brit összeomlott a nyomás alatt, rendre elszúrta az időmérőket, így folyamatosan a forgalomban kellett versenyeznie. A McLaren viszont nem volt olyan jó a tömegben, nem volt jó a végsebessége, túlmelegedett, elfogytak a gumik és a fékek, és baromi nehezen tudott előzni. A végeredmény az lett, hogy az utolsó futamon kellett kiizzadni a bajnoki címet egy olyan autóval, amivel egy Vettel kaliber a futamok 80 százalékát egyedül behúzza.
Talán nem véletlen, hogy a McLarent motorral ellátó Mercedes is ebbe az irányba indult el 2026-ban. Az autójukat úgy tervezték meg Totóék, hogy az mindig a pole-ból induljon, majd a tiszta levegőben simán vezetve megnyerjék a futamokat 20-30 másodperccel. A húzóember pedig George Russell lett volna, aki remekül megy az időmérőkön és simán világbajnok alkatnak tűnt, Antonelli pedig szépen fejlődve hozza a dobogókat és a lepattanókat, mielőtt átveszi az uralmat. Sima konstruktőri és egyéni vb.
Csakhogy semmi sem úgy alakult, ahogy eltervezték. Egyrészt Russell összeomlott a nyomás alatt és rendre a középmezőnyből indul (Norris 2.0), Antonelli pedig brutálisan jól kezdett el vezetni (ellenben nem tud annyira jól rajtolni, és indokolatlanul sokat esik vissza). Így a Mercedesek az ideálisnál sokkal kevesebbet vannak tiszta levegőben, az autójukat pedig nem arra tervezték, hogy sokat előzzenek és a mezőnyben kardoskodjanak. Sőt, eleve nem arra tervezték, hogy magas fokon bírják a 100 százalékos kihasználtságot.
Erről majd holnap írok bővebben, de a lényeg az, hogy a Mercedes akkor működik jól, ha egy vákuumban tud menni, lehetőleg legelől. Amennyiben Russellnek és/Antonellinek a tömegben kell vezetnie vagy 50-60 körön keresztül gyepálják egymást oda végig Padlógázon, akkor az autó túlmelegszik. És pláne túlmelegszik, ha kint is meleg van, mint Európában bárhol nyáron. Persze a kocsi így is gyors és győzelemesélyes, csakhogy hajlamosabb megállni. Már volt egy nullázása mindkét Mercedesesnek technikai okokból, de a McLarennél sem boldogok hasonló okok miatt.
Plusz ott a Ferrari, ami ugyan nem annyira stabilan gyors, de cserébe legalább strapabíró (ha nem vezetik bele a falba). Ráadásul a motor rosszabb, mint a Mercedesé, így fejleszteni is tudják. Hamilton pedig kifejezetten ügyes, ha időmérőről van szó, és nagyon tud elől menni (ami most némileg hiánycikk is a Mercedesnél). Ha intenzív csata lesz a két gyártó, illetve Kimi és George között, és a Mercedes nem tudja megoldani a túlmelegedési gondokat (miért tudná, egy teljesen új autót kellene építeni), akkor újraélhetjük a 2000-es éveket, amikor a valaha volt legjobb finnek rendre elbukták a bajnoki címet a leggyorsabb autóban ülve, mert egyszerűen az megadta magát.
A technikai problémák visszatértek! És én ezt nagyon élem, imádom! Ez az az F1, legalábbis ahhoz nagyon hasonlít, amit én anno megszerettem.
