Hírek

Így neveld a másodhegedűsöd

A 2021-es szezonban eszméletlen csata volt a Mercedes és a Red Bull, pontosabban Max Verstappen és Lewis Hamilton között. Ám ha visszagondolunk a szezonra, még egy név biztosan mindenkinek az eszébe jut: Sergio Perez. A mexikói többször is hatalmasat villant a szezon során, Lewis Hamilton feltartásával, a brit stratégiai lehetőségének szűkítésével és esetenként váratlanul jó eredményeivel tevékenyen kivette a részét Verstappen világbajnoki címében. Én biztos vagyok benne, hogy ha az akkori Perez helyett mondjuk Tsunoda ül a volán mögött, akkor a szezonzárón mindegy lett volna, mit csinál Latifi a falban.

És itt joggal merül fel a kérdés: mit csinált eközben a Mercedes második számú pilótája? Nos, nem sokat. A szezon elején még úgy volt, hogy Valtteri Bottas akár még versenyben is lehet a bajnoki címért, rendre ott volt a dobogón az első négy futamon. Aztán jöttek a kiesések, a gyenge teljesítmények, illetve az, hogy nemcsak, hogy nem kapott új szerződést a csapattól, de konkrétan megtiltották, hogy pontokat vegyen el Hamiltontól – még ha az csak a leggyorsabb körért járó plusz egy pontot is jelentette.

Emlékszik itt bárki is arra, hogy akár egyetlen egyszer is feltartotta volna Verstappent? Ha nem nézzük a magyarországi vétlen torpedózást, amikor kvázi kiütötte a hollandot (szándékolatlanul – szerintem ha teheti, inkább Hamiltont találja el), akkor nem csinált semmit. Az Orosz Nagydíjon a Mercedes például taktikai okokból szándékosan hátrasorolta Bottast egy motorcserével (Verstappen is hátulról indult egy motorcsere miatt), azzal az egyetlen feladattal, hogy tartsa fel a mezőnyön átgázoló Verstappent. Ehhez képst Bottas semmilyen ellenállást nem tanúsított: Verstappen a 7. körben egy sima, távoli bevetődéssel, harc nélkül ment el mellette – úgy, hogy Bottas talán a mezőny legjobb autójában ült!

A Mexikói Nagydíjon Bottas indult a pole-ból, Hamilton a második helyről. A rajt után Bottas érthetetlenül üresen hagyta a külső ívet az 1-es kanyarban: Verstappen ezt kihasználva egyetlen késői fékezéssel kívülről kerülte meg mindkét Mercedest és átvette a vezetést (Wolff a futam után nyilvánosan kritizálta is a finnt). De hasonló volt a helyzet Katarban és Szaúd-Arábiában is – Bottas le*szarta, pedig ezeken sok múlhatott volna.

Ha valami, akkor ez egyértelműen Wolff karrierjének egyik legnagyobb hibája. Nem tudta motiválni Bottast, így Hamilton rendre taktikai hátrányba került és végül 8 ponttal elbukta a világbajnoki címet. Pedig nem mondhatnánk, hogy nem ért ehhez, a Hamilton-Rosberg párharcot gyönyörűen lehozta, ahogy a Vettel féle Ferrarit is tudta kezelni (még ha nem is volt akkora a nyomás).

És most itt vagyunk 2026-ban, némileg hasonló helyzetben. Ordít Wolffról, hogy Kimi Antonelli az ő embere. A helye betonbiztos a csapatnál, míg Russell állítólag ultimátumot kapott tavaly, hogy csak akkor nem kell féltenie a helyét, ha az olasz előtt tud végezni. Ha ez így van, akkor most George ideges lehet, a lemaradása ugyanis hatalmas, ráadásul Wolff még csak nem is nagyon próbálja tagadni, hogy leigazolná Verstappent (és nem Antonelli helyére).

Sőt, még a szezon első harmadánál tartunk, de Tota már most arról beszél, hogy korlátozni fogja a versenyt a pilóták között. Ez pedig soha nem a pontversenyben hátul lévőnek kedvez. Arról nem is beszélve, hogy a Mercedes szinte kirívóan látványosan ignorálja Russellt: a barcelonai második helye után nem kapott helyett a csapat saját összefoglalójában, a hivatalos gallériában is talán csak egy képen szerepelt, míg a kieső Antonelli vagy tízen (nincsenek előttem a pontos számok, de ordító volt a különbség), sőt a csapat előbb gratulált a közösségi médiában Lewis Hamiltonnak, mint a második helyezett Russellnek! Na de hogy: a német márka közösségi oldalai a leintés után szinte azonnal egy érzelmes, gratuláló posztot tettek közzé Lewis Hamilton számára (aki élete első FERRARIS győzelmét aratta), miközben Russellről csak később, ridegebb stílusban emlékeztek meg, hogy ügyes vagy, Buksi… (ugye Wolff is úgy dicsérte meg Russellt, hogy a „stopperóra nem hazudik”)

Alapvetően én ezt szurkolóként rettentően élvezem, mert Russell az ég adta világon semmit nem tett azért, hogy bárki is kedvelje akár a mezőnyben, akár Angliában vagy úgy általában a nagyvilágban. Viszont ha a Ferrari tényleg jó lesz, akkor egy láthatóan már most összeomlóban lévő Russellen múlhat a Mercedes egyéni világbajnoki címe (mondjuk a Ferrarinál épp Leclerc is a padlón van). Hiába, tudni kell bánni a másodhegedűsokkel is!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Visszajelzés
guest
0 hozzászólás
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
'Fel a tetejéhez' gomb
0
Would love your thoughts, please comment.x