Site icon Padlógáz

Max Verstappen még akkor is olcsó a Red Bullnak, ha évi 100 millió dollárt keres

A napokban röppent fel a hír, hogy Max Verstappennek több 10 millió dollárt ígért a Red Bull azért, hogy kivegyék a szerződéséből a kilépési záradékot. Ez egy egyszeri bónusz, amivel a holland átlagkeresete a következő évekre simán átlépheti az évi 100 millió dollárt (jelenleg minden bónusszal együtt 80+ millió dollárt is kereshet évente). Őrült összeg, így megnéztem, hogy miért éri ez meg a csapatnak. Spoiler: sokkal többet veszíthetnek rongyos 100 milliónál, ha Max lelép.

Verstappen esetleges távozását nagyon könnyű sportszakmai oldalról megközelíteni: a mezőny legjobb pilótája (hogy mennyivel, az nézőpont kérdése), az elvesztése pótolhatatlan veszteséget jelent. Kész. Pont. Az viszont már nem egyértelmű elsőre, hogy pénzben mennyit veszítene a Red Bull a távozásával.

Először is ott vannak a konstruktőri helyezés után járó kifizetések. Amennyiben a Red Bull ugyanott végezne a pontversenyben Verstappennel, mint nélküle, akkor ez irreleváns. De azért joggal feltételezhetnénk, hogy a helyére igazolt Sainz vagy olcsón leigazolt Bottas kaliberű veterán kevesebb pontot fog hozni, ez pedig dollár 10 milliós bevételkiesést eredményezne. Hogy konkrétumot mondjak: ha a Red Bull konstruktőrként a 3. legtöbb pontot gyűjtené Verstappennel (mint az elmúlt két évben), nélküle pedig csak az 5. legtöbbet, akkor nagyjából 27 millió dollártól esne el.

Emellett ott van a holland marketing-értéke. A Red Bull nem egyszerűen egy Forma–1-es csapat, hanem az italgyártó óriás egyik marketinges zászlóshajója. Egy mozgó, globális reklámplatform, amely futamonként több tízmillió embernek üzeni azt, hogy a Red Bull az extrém teljesítmény szimbóluma. Verstappen nélkül ez kevésbé lenne hiteles, de a holland effektíve generálja is a Red Bull fogyasztását.

Anno még Christian Horner nyilatkozta azt, hogy „elképesztő mennyiségű Red Bullt fogyasztanak ott, ahol épp versenyzünk és nyerünk”. Piaci szakértők szerint a holland 2021-es bajnoki címe, majd az azt követő domináns évek hatására (is) a csapat árbevétele a 2020-as 6,5 milliárdos eurós bevételről 10,5 milliárdra ugrott 2023-ra, a piaci részesedés pedig 13-13,5 százalékon stabilizálódott úgy, hogy a konkurensek miatt visszaesést vártak. Hollandiában a Verstappen-korszak kezdete óta a Red Bull piacvezetővé vált az energiaitalok között, háttérbe szorítva az olcsóbb saját márkás termékeket, amikor pedig nyer, akkor 15-20%-kal több energiaital fogy a szezonon kívüli időszakokhoz képest. Egyes becslések szerint Verstappen a folyamatos sikereivel évi 300-400 millió dollár értékű TV-reklámot és média-megjelenést generál/generált.

Emellett ott vannak még a szponzori szerződések (merchandisingot is mondhatnám, de az nem releváns, Perez például ilyen téren sokkal hasznosabb volt az elvetemült mexikói szurkolók miatt). Az Oracle, a Ford, a technológiai és prémium partnerek persze nem kizárólag egy pilóta miatt vannak ott, de Max nélkül alighanem kevesebb pénzt fizetnének a csapatnak (de persze vannak olyanok, akik távoznának is a hollanddal együtt).

Persze mindez csak becslés többnyire. Ha a Red Bull győztes autót építene, akkor Verstappen távozása kevésbé lenne fájó, ugyanis a csapat ugyanúgy megkapná a reklámidőt a közvetítések alatt, plusz lennének szponzorok is – és ha az új pilóta csak 10 milliót keres, akkor eleve van egy 90 milliós spórolás. Ha pedig a Red Bull Aston szintre süllyed, akkor meg fejre is állhat Verstappen.

Összességében tehát a Red Bullnak csak akkor nem ér meg bármennyit Verstappen, ha szétesik a projekt és a mezőny végére kerül (de akkor egyetlen sztárpilótát sem érdemes leigazolni). Ha top autója lesz, amivel egy Sainz szintű pilóta is képes bajnoki címért harcolni, akkor már nem annyira egyértelmű, de mivel Max jóval nagyobb eséllyel húzná be a vb-címet, így szerintem összességében bőven pozitívba lenne a csapat (a holland négyszeres világbajnokként hozzá tudna tenni annyi extra marketing-értéket, hogy kompenzáljon egy 80 milliós fizetésbeli különbséget). Ha pedig a mostani szinten lesz a Red Bull, akkor nem kérdés – Max ki tud hozni az autóból, hogy mindig releváns legyen és róla beszéljenek. Elég csak a tavalyi évre gondolni, az óriási feltámadásra – az a Red Bullnak szerintem felbecsülhetetlen értékű volt.

A Red Bull számára Verstappen nem egyszerűen egy pilóta, mivel nem egy Mercedesről vagy egy Ferrariról van szó, ahol a fő vonzerőt a márka, és nem a pilóta jelenti (pláne, hogy nincs minőségi utánpótlás sem, mint amikor Vettel távozott). Így nem az a kérdés, hogy sok-e mondjuk 100 millió, hanem az, hogy potenciálisan mennyibe fájna a Red Bullnak globális szinten, ha nem fizetik ki. Nagyon valószínű, hogy sokkal többe.

Exit mobile version