Site icon Padlógáz

Az FIA-nál még mindig idióták dolgoznak, de ettől Russell még zseni volt

George Russell úgy nyerte meg az Osztrák Nagydíj időmérőjét, hogy a pole-t érő körében sárga zászló volt érvényben Max Verstappen balesete miatt. Tegyük hozzá, hogy eszméletlen kört rakott össze, normál körülmények között is az övé lett volna a pole-, csak ugye sárga alatt ez minimum fura. Nem is értette senki, még Antonelli is panaszkodott, hogy ezt mégis hogy, de a lényeg, hogy az FIA-nál mindenki hülye még mindig, George előtt pedig le a kalappal, mert ez tényleg parádés volt.

Kezdjük a szabályokkal: ha sárga zászló van érvényben, akkor a pilótáknak a pálya adott részén lassítaniuk kell. Hogy mennyivel? Nos, bármennyivel. Hogy miért van ez így? azért, mert nehéz egységes szabályt írni, mivel nem tudsz ugyanúgy lassítani egy kanyarban, mint egy egy egyenesben. Szóval a sima sárga esetében elég egy kicsit erősebben rálépned a fékre vagy elvenni a gázról a lábad, és meg is oldottad a dolgot.

Russell tökéletesen tisztában volt ezzel. Ezért amikor meggyőződött arról, hogy sima sárga van (a pillanat tört része alatt), egyszerűen elvette a lábát a gázról. A saját bevallása szerint ezzel 2,5 tizedet bukott, illetve azonnal elkezdett rádiózni, hogy bizonyítéka legyen arról, hogy ő bizony tudatosan lassított, a szabályoknak megfelelően. És mivel brutális körön volt, így ez is belefért a pole-ba.

A probléma ezzel az, hogy Verstappen balesete nem egy jól belátható, biztonságos részen történt. Nem véletlenül volt boldog az eset után mindenki a Ferrarinál (nem Max balesetének örültek, hanem az 1-2-nek), és nem véletlenül szakította meg a körét Antonelli – akinek van egy kicsi esze, az pontosan tudja, hogy ez minimum dupla sárga, vagyis mindenkinek drasztikusan le kell lassítania és megszakítania a gyors körét.

De ugye az FIA-nél idióta kretének vannak. Ez nem újdonság, ezer példát lehetne felhozni, amikor életveszélyes döntéseket hoztak (a monacói eset csak hab a tortán, amikor nem tudtak sebességet mérni) és csak isteni szerencse miatt nem lett súlyosabb baleset a végén. Mert ha Russell elveszíti az uralmát a kocsi fölött ugyanabban a kanyarban, akkor szépen belerongyolódik a hollandba, aztán kapargathattuk volna össze a pilóták darabjait.

Az, hogy erre kicsi az esély, vagy hogy végül nem történt meg, az nem menti fel az inkompetens FIA-t. Jules Bianchi balesetére sem voltak jók az oddsok, végül mégis halálos balesetet szenvedett. Ilyen alapon Monacóban majd mondjuk Monacóban is lehetne repeszteni sárga alatt, nem?

Egyszerűen félelmetes, hogy azok az emberek, akik fél csepp eső miatt lefújják a futamot, amikor minden pilóta szerint lehetne vezetni (igen, az is kockázat, de az számított kockázat, az F1 része volt mindig is, a pilóták erre is vállalkoztak), azok a teljesen nyilvánvalóan életveszélyes helyzeteket tovább engedik, mert mi baj lehetne belőle. Az ész megáll.

Mert mindig lesz olyan, aki sokat fog kockáztatni. Akinek hatalmas a lemaradása, nyilván mindent megpróbál, hogy mentse a menthetőt. Pláne, ha egyébként olyan okos, mint Russell, aki minden vesszőt ismer a szabálykönyvből és pontosan tudja, mikor mit lehet csinálni. Az ilyen indokolatlanul veszélyes dolgokat kellene megakadályozni (még ha amúgy zseniális volt, ezt meg kell adni, emelem kalapom), mert ez precedenst teremt. A következő alkalommal nem csak Russell fogja befejezni a körét 98 százalékos padlógázon, ahogy a Gasly nem-büntetés is sokakat el fog majd gondolkoztatni a jövőben.

George-nak ját a taps a szemfülességéért, de ha csak egy kis értelem is lenne a teljes FIA döntéshozói apparátusban, akkor ennek lett volna szabad megtörténnie.

Exit mobile version